Dieta małego dziecka

Rozszerzanie diety niemowlaka

Kiedy nasze dziecko przyjdzie na świat, kwestią podstawową jest dobranie dla niego odpowiedniej diety. Co ważne – taka dieta musi podlegać niemalże ciągłym zmianom wraz z rozwojem noworodka. Regularnie powinno następować rozszerzanie diety niemowlaka, po to, aby uzupełnić ją o nowe składniki i produkty żywnościowe. Musimy w tym wypadku kierować się ściśle określonymi zasadami. Na szali mamy tutaj przecież zdrowie naszego dziecka. Jak więc powinien wyglądać jadłospis noworodka? Jak powinno przebiegać stopniowe wzbogacanie diety naszego dziecka?

Jak powinno przebiegać rozszerzanie diety niemowlaka?

Przede wszystkim rozszerzanie diety niemowlaka jest procesem stopniowym i stosunkowo powolnym. Nie warto tutaj się spieszyć, ale konsekwentnie realizować wcześniej założony plan. Kiedy karmimy piersią, to w zasadzie przez pierwsze pół roku życia naszego dziecka nie powinnyśmy specjalnie przejmować się jego dietą. W raz z mlekiem matki dostaje bowiem ono wszelkie niezbędne składniki, które pozytywnie wpływają na jego prawidłowy rozwój.

Jednak z czasem dieta naszego dziecka musi ulec znacznemu rozszerzeniu. Od czego powinniśmy zacząć? Wydaje się, że w pierwszej kolejności powinny to być jarzyny. Zaczynamy więc choćby od marchwi, dyni , czy też ziemniaków. Z tych warzyw możemy przygotować dziecku odpowiednią papkę. Na tej bazie możemy również gotować zupki. Natomiast powinniśmy raczej unikać warzyw, które mogłyby spowodować wzdęcia – cebuli, czy też kapusty.

Owoce w diecie dziecka

Oswajanie dziecka z owocami zaczyny od jabłka. Robimy wówczas specjalnie przeciery lub też soki. Jabłko to bogaty rezerwuar witamin i składników mineralnych tak potrzebnych twojemu dziecku. Warto w początkowej fazie rozszerzania diety, nie podawać jeszcze cytrusów importowanych.

Kaszki ryżowe dla dziecka

W dalszej kolejności możemy zacząć przygotowywać dla naszego dziecka kaszki ryżowe. Mogą to być zarówno kaszki pszenne, jak i kukurydziane. Przygotowujemy je na bazie wody, lub też mleka. To danie wysokoenergetyczne, które na pewnym etapie rozwoju naszego dziecka, jest dla niego wręcz niezbędne. Dostarcza organizmowi odpowiednią ilość żelaza i witamin.

Mięso w diecie niemowlaka

Zastanówmy się, kiedy w diecie naszego dziecka powinno się pojawić mięso? To niezastąpione źródło białka warto podawać dziecku w formie drobiu. Wedle zaleceń specjalistów może ono pojawić się w jadłospisie dziecka dopiero około 7 miesiąca życia.