Zamienniki dla słodyczy

Zdrowe zamienniki słodyczy – na co postawić?

Każdy miłośnik słodyczy od czasu do czasu obiecuje sobie ich ograniczenie lub kompletną rezygnację ze słodkości. Wszystko jest dla ludzi, słodycze również, jednak ich nadmierne spożywanie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Nie chodzi tylko i wyłącznie o nadmiar tkanki tłuszczowej – zbyt duża ilość glukozy dostarczana do organizmu może powodować problemy z układem krwionośnym, a co najbardziej niepokojące – prowadzić do cukrzycy.

Zdrowe zamienniki słodyczy

Miłość do słodkich przekąsek nie musi jednak kończyć się wraz z wyeliminowaniem z diety mlecznej czekolady, batonów czy cukierków. Słodycze to źródło tzw. „pustych kalorii”, które powodują nic poza nadmiernym przyrostem wagi czy poziomem cukru we krwi. W sklepie spożywczym można znaleźć wiele produktów, dzięki którym można zapomnieć o wysokokalorycznych słodkościach. Zatem na jakie zamienniki słodyczy zwrócić uwagę?

Świeże warzywa i owoce zamiast słodyczy

Nie od dzisiaj wiadomo, że warzywa i owoce są źródłem wielu witamin i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wielu dietetyków poleca je w miejsce tradycyjnych słodyczy, których codzienne spożywanie odbija się na naszym zdrowiu. Świeże owoce i warzywa pomagają zwalczać apetyt o dotrwać do kolejnego, pełnowartościowego posiłku. Jednak nie wszystkimi owocami można zajadać się bez ograniczeń. Takie owoce jak banany czy winogrona zawierają spore ilości węglowodanów.

Suszone owoce jako słodka przekąska

Morele, śliwki, żurawina czy daktyle – suszone owoce świetnie spisują się jako zamienniki tradycyjnych słodyczy. Są równie słodkie, jednak zawierają składniki, które działają z korzyścią dla naszego organizmu. Jest to zasługa m.in. pektyny dobrze wpływającej na nasz układ trawienny. Suszone owoce można kupić w poręcznych opakowaniach, które można zabrać ze sobą do pracy, szkoły czy w podróż samochodem. Suszone jabłka czy morele mogą z powodzeniem zastąpić popcorn podczas seansu filmowego czy tłuste czipsy imprezy ze znajomymi.

Gorzka czekolada

Czekolada czekoladzie nierówna, co można zauważyć nie tylko po ich etykietach, ale przede wszystkim po składzie. Czekolada jako zdrowa przekąska? Jak najbardziej, jednak nie ma tutaj miejsca dla czekolady mlecznej czy nadziewanej owocami. Najlepszym wyborem będzie produkt zawierający co najmniej 70-80% naturalnego kakao. Gorzka czekolada jak najbardziej na plus, jednak i w tym przypadku trzeba zachować umiar.

Koktajle i soki owocowe jako zdrowa przekąska lub posiłek

Nie każdy potrafi całkowicie zrezygnować ze słodkości, co wcale nie oznacza, że jesteśmy skazani na kaloryczne czekolady czy batoniki pełne sztucznych barwników i konserwantów. Smaczną alternatywą dla tradycyjnych słodyczy są owocowo-warzywne koktajle lub świeżo-wyciskane soki. Zapewniają odpowiednią dawkę witamin i mikroelementów, a dodatkowo zaspokajają ochotę na „coś słodkiego” w ciągu dnia. Zdrowe koktajle i soki możemy komponować według własnego uznania i poznawać całkiem nowe połączenia smakowe.

Sorbety owocowe zamiast lodów

Lody są jedną z najpopularniejszych słodkich przekąsek na całym świecie. Lody uwielbiają i dzieci i dorośli, nie tylko upalnym latem, ale również wiosną czy zimą. Tradycyjne lody mleczne są jednak dość wysokokaloryczne i zawierają sporą ilość cukru, jednak nie trzeba rezygnować ze słodkiej przekąski „na zimno”. Sorbety owocowe coraz częściej zastępują lody mleczno-owocowe, ponieważ zawierają niemal dwukrotnie mniej kalorii. Sorbet można wykonać w warunkach domowych i to w całkiem niedługim czasie.