No Nut November

No Nut November – czym jest to przedsięwzięcie?

Różnego rodzaju wyzwania obiegające od czasu do czasu internet przybierają czasami bardzo specyficzne i zaskakujące formy. Jednym z najsłynniejszych w dotychczasowej historii tego medium było Ice Bucket challenge, w którym udział wzięło całe mnóstwo rozmaitych celebrytów, aktorów i sportowców i które polegało na wylaniu sobie wiadra lodowatej wody na głowę.

No Nut November

Wideo samo w sobie było zazwyczaj bardzo zabawne, a cel był szczytny, bowiem cała akcja miała na celu promować świadomość społeczną na temat schorzenia, jakim jest stwardnienie zanikowe boczne i jednocześnie zachęcać do dokonywania wpłat na konta fundacji pomagających osobom chorym. Swego czasu bardzo popularny był Harlem Shake, który polegał na opublikowaniu wideo z charakterystyczną piosenką i dziwacznych tańcach, a jednym z ostatnich, które odbiły się echem w internecie, był Tetris challenge – wyzwanie skierowane do wszelkiego rodzaju członków specjalistycznych jednostek policyjnych, strażackich lub ratunkowych, które robią sobie zdjęcie z lotu ptaka wraz z rozłożonym wokół sprzętem, który wchodzi w skład ich standardowego wyposażenia. Cechą tych wszystkich wyzwań jest ich jednorazowość – większość trwa w granicach miesiąca lub dwóch, a potem w naturalny sposób gaśnie wszelkie zainteresowanie nim. Istnieje jednak kilka przykładów wyzwań cyklicznych, wśród których jednym z najpopularniejszych od kilku lat pozostaje No Nut November.

“NNN” w największym skrócie polega na powstrzymaniu się od masturbacji, seksu i wszystkich innych form aktywności seksualnej w listopadzie. Niektórzy starają się dopisywać do tego przedsięwzięcia jakąś szeroką ideologię, ale zdecydowana większość osób, głównie mężczyzn, ale coraz częściej również kobiet, robi to po prostu dla rozrywki i w celu sprawdzenia możliwości swojej siły woli. Jeśli za Not Nut November idzie szeroka idea, to wiąże się ona zazwyczaj z korzyściami fizycznymi, które zwolennicy starają się argumentować wyrzucanym z organizmu podczas orgazmu testosteronem. Badania dowodzą, że tego typu teza nie ma potwierdzenia w rzeczywistości – poziom testosteronu nie spada podczas orgazmu. Co ciekawe jednak, powstrzymanie się od masturbacji i seksu przez ponad siedem dni powoduje gwałtowny skok testosteronu w organizmie, który skutkuje poczuciem większej ilości siły i pewności siebie – jest to naturalnie umotywowane ewolucyjnie, ponieważ jako gatunek jesteśmy nakierowani przede wszystkim na prokreację i taki przeskok testosteronu ma na celu ułatwienie samcowi spełnienia obowiązku wyznaczonego przez naturę.

Czy No Nut November jest potrzebny?

Niezupełnie, bowiem regularny seks lub masturbacja jest całkowicie naturalną sprawą dla każdego człowieka i tego rodzaju wyzwania są wręcz nienaturalne z przytoczonego wyżej gatunkowego punktu widzenia. Powstrzymywanie od masturbacji sprzyja jednak układaniu sobie skrupulatnie planów dnia i przybraniu nieco bardziej dynamicznego stylu życia, by uniknąć wszelakich pokus dostępnych wszędzie wokół, więc można założyć ostrożną tezę, że osoby biorące udział w No Nut November nie zakończą tego wyzwania stratni.