Konsultacja z zakresu medycyny estetycznej – co warto wiedzieć, zanim odwiedzisz klinikę?

Zabiegi medycyny estetycznej, podobnie jak inne procedury medyczne, wykonywane są po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Specjalista musi najpierw zdobyć niezbędne informacje na temat pacjenta, aby trafnie dopasować odpowiednią terapię. Jest to możliwe podczas bezpośredniej rozmowy z pacjentem. Co warto wiedzieć o konsultacji z zakresu medycyny estetycznej?

Dla kogo konsultacja lekarska przed zabiegiem medycyny estetycznej?

Konsultacja to obecnie standard w większości klinik medycyny estetycznej, a ich brak powinien wzbudzić uzasadnione podejrzenia. Rozmowa z lekarzem lub kosmetologiem jest niezbędna przed każdym zabiegiem, niezależnie od jego inwazyjności. Większość procedur, nawet tych najbezpieczniejszych, ma przeciwwskazania, które trzeba wykluczyć, aby w ogóle do nich podejść.

Jak podkreślają specjaliści z katowickiej Kliniki Miracki, na konsultację z zakresu medycyny estetycznej zgłaszają się głównie pacjenci, którzy:

  • chcą rozwiązać konkretny problem estetyczny, np. opadające powieki, zmarszczki, wąskie usta, małe piersi, rozszerzone naczynka na twarzy, szpecące znamię, „oponka” na brzuchu;
  • oczekują kompleksowej terapii, której celem będzie zniwelowanie kilku niedoskonałości jednocześnie, np. redukcja zmarszczek i przebarwień na twarzy, wyszczuplenie ciała i wygładzenie cellulitu.

Jak przebiega konsultacja z zakresu medycyny estetycznej?

Celem konsultacji z zakresu medycyny estetycznej jest zapoznanie się lekarza ze stanem zdrowia i kondycją skóry pacjenta. Specjalista zapyta Cię o: przyjmowane leki, przebyte choroby, alergie, skłonność do powstawania blizn i siniaków. Jeśli będzie taka potrzeba, zleci dodatkowe badania diagnostyczne, np. badania krwi, USG. Podczas wizyty lekarz wysłucha też Twoich oczekiwań, zaproponuje odpowiednią terapię i przedstawi efekty, jakie możesz dzięki niej uzyskać. Ponadto poinformuje Cię o inwazyjności zabiegu, okresie rekonwalescencji i możliwych skutkach ubocznych.

Pamiętaj, że wizyta w klinice medycyny estetycznej to również okazja do zadawania pytań na nurtujące Cię pytania, dotyczące zaproponowanych przez lekarza procedur. Pytaj o wszystko, co wydaje Ci się istotne. Specjalista omówi krok po kroku przebieg poszczególnych zabiegów.

Konsultacja z zakresu medycyny estetycznej kończy się zazwyczaj podpisaniem zgody na zabieg oraz oświadczeniem, że pacjent został poinformowany o możliwych powikłaniach.

Czego dowiesz się od lekarza medycyny estetycznej?

Podczas konsultacji z zakresu medycyny estetycznej lekarz przede wszystkim zdiagnozuje Twoje problemy skórne. Może okazać się, że na wizytę przyjdziesz z jednym problemem, a specjalista znajdzie u Ciebie więcej niedoskonałości, które warto wyleczyć. Lekarz może zaproponować Ci jeden zabieg medycyny estetycznej lub wieloetapową terapię, łączącą kilka zabiegów, aby uzyskać optymalne efekty. Dokładny plan leczenia zostanie szczegółowo rozpisany w czasie i omówiony podczas wizyty. Zwykle potrzebna jest seria zabiegów wykonywanych w kilkutygodniowych odstępach. Czasem pierwsza sesja może odbyć się już w dniu konsultacji wstępnej, pod warunkiem, że nie występują u Ciebie żadne przeciwwskazania.

Konsultacja lekarska to również moment, w którym poznasz zalecenia, dotyczące przygotowania się do zabiegu oraz pielęgnacji skóry po jego wykonaniu. Specjalista doradzi Ci, jak dbać o skórę na co dzień, aby przedłużyć efekty osiągnięte w klinice medycyny estetycznej.

Jeśli zastanawiasz się nad poddaniem się zabiegowi medycyny estetycznej, umów się na konsultację w Klinice Miracki w Katowicach i skorzystaj z profesjonalnej porady.