dentysta

Jak przekonać dziecko do wizyty u stomatologa?

Coraz większa ilość rodziców decyduje się na to, aby jak najczęściej chodzić ze swoimi pociechami do dentysty. To bardzo zdrowy objaw, gdyż nasza pociecha będzie przyzwyczajona do tego, że dentysta jest właśnie takim specjalistą, który dba o nasz uśmiech. Również warto wspomóc się różnego rodzaju materiałami edukacyjnymi, które pomogą dziecku zrozumieć to, jak ważne jest dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej.

Nie ma co ukrywać – nasze pociechy często bywają bardzo trudnymi pacjentami w gabinecie stomatologicznym, a ich zachowanie również często odbiega od naszych wyobrażeń oraz standardów, które staram się promować u siebie w domu. Nieznane wcześniej miejsce, nowe narzędzia, widok obcej osoby, która zagląda do środka jamy ustnej powodują dyskomfort oraz stres, które są niezwykle negatywnymi czynnikami wpływającymi na złe samopoczucie. Do tego dochodzą również aspekty związane z bólem, który odczuwa się w trakcie zabiegów stomatologicznych.

Dentysta, który potrafi sobie poradzić z zestresowanym dzieckiem na pewno w dzisiejszych czasach jest po prostu na wagę złota. Niemniej jednak ogromna kwestia w przygotowaniu dziecka po prostu leży po naszej stronie. Istnieje sporo metod na to, aby nasza pociecha wiedziała, jak ważne jest dbanie o zęby, dlaczego do dentysty warto chodzić. Jeśli jednak strach dziecka narasta z każdą kolejną wizytą i uniemożliwia przeprowadzenie niezbędnych zabiegów, w niektórych przypadkach warto rozważyć leczenie zębów w narkozie.

Ważna rozmowa z dzieckiem

Warto z naszymi pociechami rozmawiać na temat prawidłowej higieny jamy ustnej. Po pewnym czasie nasze rozmowy zaczną przynosić odpowiedni efekt, np. takiej postaci, że dziecko samo będzie przypominać rodzicom o myciu zębów, nie trzeba będzie mu w tym pomagać. Podczas zakupów pociecha będzie chciała kupować nowe pasty do zębów, szczoteczki, po pewnym czasie nici stomatologiczne.

Zobacz także: https://cudaczek.pl/jakie-sa-sprawdzone-sposoby-na-to-aby-dbac-o-zeby-zobacz-sam/

Edukacja poprzez zabawę i naukę

Edukacja dziecka również w aspekcie higieny to niezwykle ważna kwestia. Od tego, jakie pozytywne nawyki wykształcimy u dziecka zależeć będzie to, jak będzie dbać o zęby w przyszłości. Obecnie nauka oraz technologia dają nam wiele możliwości. Możemy stosować:

– książki tradycyjne i interaktywne,
– komiksy oraz gazety,
– piosenki,
– filmy oraz bajki,
– gry planszowe,
– innego rodzaju zabawki.

Również kompleksową pomoc w opiece stomatologicznej znajdziemy w klinice MCS https://mcs-przychodnia.pl/ – doświadczony oraz miły stomatolog na pewno sprawi, że dziecko będzie się czuło o wiele bardziej komfortowo i nie będzie się obawiało zabiegów stomatologicznych