Zespół Aspergera u dzieci

Dziecko z zespołem Aspergera

Zespół Aspergera u dzieci jest dość specyficznym zaburzeniem na tle nerwowym. Często specjaliści uznają go za łagodniejszą formą autyzmu. Schorzenie to objawia się dość specyficznymi objawami i nie można go wyleczyć, a jedynie łagodzić jego skutki. Choroba ta również nie wywołuje zaburzeń na poziomie rozwoju umysłowego dziecka. W niwelowanie skutków zespołu Aspergera stosuje się zazwyczaj dwa rodzaje terapii: behawioralną i kognitywną.

Dziecko z zespołem Aspergera – objawy

Jakie są objawy tego schorzenia. Przede wszystkim dziecko z zespołem Aspergera nie nawiązuje typowych relacji społecznych. Ten poziom jego funkcjonowania jest w znacznym stopniu zaburzony. Dziecko wówczas nie chce i nie potrafi funkcjonować w grupie. Zamyka się raczej w swoim świecie. Nie wykazuje jakiejkolwiek empatii i nie pokazuje emocji. Ważne jest również to, że dziecko z zespołem Asprgera ma bardzo ograniczoną mimikę twarzy. Komunikacja niewerbalna jest u niego na bardzo niskim poziomie. Dziecko ma wówczas również spore problemy z wymową. Stara się mówić wolno i dokładnie. Jedną z najbardziej znanych osób dotkniętych tą chorobą jest Greta Thunberg, szwedzka aktywistka klimatyczna. Przyjrzyj się w jaki sposób przemawia. To zwykle mowa wolna, ale dosadna i wyraźna. Warto jednak zaznaczyć, że objawy zespołu Aspergera są znacznie łagodniejsze od objawów autyzmu.

Przyczyny zespołu Aspergera

Jakie są przyczyny występowania tego schorzenia? Specjaliśći nie są w stanie jak na razie powiedzieć, co konkretnie może być przyczyną zespołu Aspergera. Choć zdecydowanie wykluczają w tym wypadku czynniki genetyczne. Wedle przeprowadzonych badań na pojawienie się tej choroby może mieć wpływ choćby uraz okołoporodowy, infekcja mózgu, a także zbyt zaawansowany wiek ojca.

Metody terapii

W niwelowaniu skutków zespołu Aspergera stosować można kilka różnych terapii. Zastosowanie znajduje tutaj choćby psychoterapia behawioralno-poznawcza. Na czym ona polega? Przede wszystkim na zmianie myślenia dziecka o sobie i otaczającym go świcie. Pozwala na wyjście z utartych schematów myślowych.

Bardzo ważna jest również terapia kognitywna. Ma ona celu przywrócenie harmonii w prawidłowym rozwoju dziecka, zgodnie z jego wiekiem. Nasze dziecko możemy również zapisać na terapie w postaci treningu umiejętności społecznych. Z pewnością taki trening przyniesie dziecku również wiele korzyści w jego późniejszym życiu, jako osobie dorosłej.