Żłobek – jak przygotować dziecko?

Proces adaptacji w żłobku to bardzo stresująca sytuacja, nie tylko dla dzieci, ale i dla rodziców. Ważne jest, by placówka umożliwiła i dała rodzicom takie narzędzia, które pozwolą złagodzić stres związany z rozłąką. Nie bez znaczenia jest wybór placówki, a także przygotowanie samego dziecka na pójście do żłobka.

Jak wygląda adaptacja rocznego dziecka w żłobku?

Żłóbki są placówkami, które przygotowane są na przyjmowanie dzieci po ukończeniu pół roku. Z reguły jednak, w większości przypadków do placówek trafiają dzieci, które ukończyły rok. To trudny moment dla dziecka, gdyż właśnie w tym czasie zaczyna coraz mocniej odzywać się lęk separacyjny. Nagłe zniknięcie rodzica budzi w dziecku lęk, stres i szok. Dlatego też żłobek w Łodzi sugeruje, by przed pójściem do żłobka, przygotować dziecko do tej sytuacji. Jak to zrobić? Najlepszą opcją jest metoda małych kroczków. Dziecko zostawiamy z zaufaną osobą – dziadkami, ciocią, na kilka minut i stale wydłużamy ten czas. Warto pamiętać, że  roczne niemowlę ma zupełnie inne poczucie czasu niż osoba dorosła, dlatego adaptacja powinna przebiegać stopniowo.

Jak przygotować dziecko do żłobka?

Dziecko, idąc do żłobka nie wie co je czeka. Nie rozumie, że musi tam zostać i rozstanie się z mamą i tatą na dłużej. Dlatego należy je przygotować. Dobrym sposobem jest pokazywanie maluchowi, co go czeka przez zabawę. Można zorganizować żłobek dla maskotek i wytłumaczyć dziecku co w tym żłobku będą robić.

Dokonując wyboru placówki, warto zapytać czy można przyjść z dzieckiem i pokazać mu jak wygląda miejsce, do którego będzie chodziło. Warto dziecko zabrać na dni otwarte i pokazać mu sale i plac zabaw. To pozwoli oswoić się z nowym środowiskiem. Przed pójściem do żłobka, wato uczyć dziecka samodzielności. Dziecko może przynosić buciki, kurtkę czy bluzę, którą pomożemy mu włożyć. Warto uczyć dziecka samodzielnego jedzenia. Warto zadbać o kontakty malucha z rówieśnikami, poprzez wizyty na placu zabaw, w piaskownicy czy odwiedzanie znajomych, którzy mają dzieci.