Stalking jest terminem zdefiniowanym przez polskie prawo i odnosi się do uporczywego nękania osoby, naruszającego jej prywatność lub wywołującego uzasadnione poczucie zagrożenia. Nieodzownym elementem stalkingu jest długotrwały bądź powtarzalny charakter zachowań stalkera, owe zachowania przybierają rozmaite formy, nie ograniczając się wyłącznie do bezpośredniego kontaktu. Zjawisko w znacznym stopniu wpływa na pogorszenie standardu życia osoby nękanej, prowadząc nawet do zagrożenia życia i zdrowia. Na swoim blogu opisywała je na podstawie własnych doświadczeń znana blogerka Kasia Umińska (link). Ostatnie lata przyniosły wzrost zgłoszeń i wyroków za nękanie, a także zwiększenie świadomości społecznej na temat tego zjawiska, co sprawiło że coraz więcej Polek i Polaków, zaczyna się zastanawiać, jak poradzić sobie ze stalkingiem.
Nie inicjuj kontaktów i poinformuj bliskich o problemie
Zdarza się, że osoby dotknięte problemem stalkingu, odczuwają wstyd lub poczucie winy oraz próbują racjonalizować i usprawiedliwiać zachowanie prześladowcy. Taka postawa prowadzi do samoistnej izolacji osoby poszkodowanej od społeczeństwa i najbliższych, potęgując skutki przemocy psychicznej wywierane przez prześladowce. Ofiara nękania powinna skonsultować zaistniały problem z najbliższymi, pomoc i wsparcie od ludzi obdarzonych zaufaniem to bardzo istotne czynniki podczas walki ze stalkingiem, ponadto należy unikać jakiegokolwiek – zarówno pośredniego, jak i bezpośredniego – kontaktu z prześladowcą, gdyż może to prowadzić do eskalacji groźnych zachowań i utrudni udowodnienie przed sądem, że osoba poszkodowana, nie inicjowała kontaktów z prześladowcą. Ogromne obciążenie psychiczne, towarzyszące zjawisku nękania, sprawia że osoba pokrzywdzona, powinna rozważyć konsultacje z psychologiem.
Zbierz niezbędne dowody przeciwko prześladowcy
Walka z prześladowcą swój finał może znaleźć na sali sądowej, mając na względzie przyszłą rozprawę, warto zbierać wszelkie dowody, które pomogą udowodnić sędziemu, że działania podjęte przez prześladowce, były jednostronne oraz powtarzalne. Rolę dowodów mogą pełnić przykładowo wiadomości sms, maile, wiadomości wysłane za pośrednictwem portali społecznościowych, dane od operatorów telefonicznych czy wszelkiego rodzaju nagrania. Rejestracja zachowań podjętych przez stalkera, powinna odbywać się możliwie jak najbardziej dyskretnie, priorytetem podczas tego typu praktyk jest zadbanie o własne bezpieczeństwo – prześladowca, który uświadomi sobie, że jest nagrywany może zaniechać czynów, niestety może również zacząć być bardziej agresywny i stworzyć realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Na etapie zbierania dowodów, asysta profesjonalnego detektywa, będzie nieoceniona.
Powiadom odpowiednie organy i skorzystaj z usług adwokata
Służby mundurowe nie podejmą działania względem prześladowcy, jeśli osoba pokrzywdzona nie złoży zawiadomienia. Osoba która padła ofiarą stalkera, nie powinna zwlekać, wniosek trzeba złożyć możliwie jak najszybciej. Warto pomyśleć również o skorzystaniu z usług prawnika, który pomoże załatwić wszelkie formalności, zadba żeby zgłoszenie nie zostało zbagatelizowane, a na sali sądowej, będzie reprezentował osobę pokrzywdzoną. Jeśli zainteresował Cię ten temat i chcesz poczytać więcej na tematy psychologiczne i związane z naturą ludzką to zapraszam Cię serdenie pod ten link.