rajd dakar 2021

Rajd Dakar 2021 – kto okazał się najlepszy?

Rajd Dakar 2021, pomimo wciąż szalejącej pandemii koronawirusa odbył się zgodnie z planem. Rywalizacja toczyła się z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego, co ostatecznie nie miało wpływu na poziom sportowy imprezy, który jak zawsze był bardzo wysoki. Na starcie 43. edycji legendarnej imprezy stanęło 321 pojazdów, jednak zwycięzcą w każdej z kategorii mógł zostać tylko jeden. Kto wygrał Rajd Dakar 2021 i jak poradziły sobie polskie załogi?

Wyniki Rajdu Dakar – samochody

Zwycięzcą Rajdu Dakar 2021 w kategorii samochodów okazał się francuski kierowca Stephane Peterhansel, który swoją 14. wygraną w historii startów w imprezie odniósł w duecie ze swoim rodakiem, pilotem Edouardem Boulangerem. Na drugim miejscu finiszował doświadczony Nasser Al-Attiyah z Kataru, natomiast trzecim najlepszym wynikiem może pochwalić się Carlos Sainz, Hiszpan mający w swoim dorobku trzy triumfy w Rajdzie Dakar.

Zobacz także: https://nowosci.net.pl/rajd-dakar-2021-udany-dla-polakow-klasyfikacja-koncowa/

Na bardzo dobrym, czwartym miejscu wśród załóg samochodowych rywalizację ukończył Kuba Przygoński, który wraz z niemieckim pilotem reprezentował barwy ORLEN Teamu. Dla polskiego kierowcy jest to powtórzenie najlepszego wyniku w historii jego występów w Dakarze, bowiem w 2019 roku również finiszował na 4. miejscu. Warto wspomnieć, że Przygoński do 2015 roku startował w kategorii motocyklów, a jego najlepszym rezultatem było wówczas 6. miejsce z 2014 roku.

Rajd Dakar 2021 – klasyfikacja lekkich pojazdów SSV

Polscy kierowcy jadący lekkimi pojazdami dali prawdziwy popis umiejętności – najlepszy z nich, Aron Domżała, dojechał na 3. pozycji. Tuż za nim uplasował się Michał Goczał, natomiast jego brat Marek finiszował na 8. miejscu. Najlepszy okazał się kierowca z Chile, Fransisco Lopez Contardo, który o nieco ponad 17 minut wyprzedził drugiego na mecie Amerykanina Austina Jonesa.

Rajd Dakar 2021 – jak poszło quadowcom?

Choć w tegorocznej edycji imprezy zabrakło Rafała Sonika – zwycięzcy Rajdu Dakar z 2015 roku, to godnie zastąpił go Kamil Wiśniewski. Kierowca jadący w barwach ORLEN Teamu ukończył Dakar na 4. miejscu, co jest jego największym sukcesem w karierze. Do zwycięzcy, Argentyńczyka Manuela Andujara stracił 06:50:05 godz.

Rywalizacja motocyklistów w cieniu tragedii

Najlepszym motocyklistą Rajdu Dakar 2021 został Kevin Benavides z Argentyny, który wygrał z drugim na mecie Amerykaninem Rickym Brabekiem o zaledwie 04:56 min. Jedynym z trójki Polaków startujących w tej kategorii, który zdołał zameldować się na mecie był Konrad Dąbrowski finiszujący na 28. miejscu. Przykra wiadomość dotarła do nas z 7. etapu Rajdu Dakar, na którym wypadkowi uległ Francuz Pierre Cherpin – motocyklista zmarł w szpitalu.

Rajd Dakar 2021 – ciężarówki

W kategorii ciężarówek całe podium zajęli Rosjanie – rywalizację wygrał Dmitry Sotnikov przed Antonem Shibalovem i Airatem Mardeevem. Polacy nie startowali.