martwy naskórek

Niedoskonałości skóry to problem, z którym można wygrać

Niedoskonałości skóry są problemem większości osób. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają na uzyskanie pięknej cery. Najczęściej pojawiają się na skórze w postaci ciemnych kropek. To zaskórniki. Jak się ich pozbyć?

Zaskórniki – charakterystyka

Zaskórniki są niedoskonałościami skóry, które często towarzyszą trądzikowi. Występują również o osób, które nie mają innych problemów z cerą. Są nazywane również wągrami i są niezapalnymi wykwitami, które są zatkanymi ujściami mieszków włosowych. Powstają poprzez nadmierną produkcję łoju przez skórę oraz w wyniku nieprawidłowego złuszczania się naskórka. Najczęściej pojawiają się na twarzy, ale mogą występować na ciele, np. na dekolcie, na plecach lub na ramionach.

Zaskórniki – rodzaje

Zaskórniki można podzielić na otwarte oraz zamknięte. Otwarte charakteryzują się ciemnym kolorem i powstają w wyniku zastoju sebum. Zamknięte mają jasny kolor i tworzą się poprzez zastanie ujścia gruczołu i gromadzenie się rogowej warstwy naskórka. Zaskórniki nie prezentują się estetycznie. Przyczyniają się do powstawania wyprysków oraz ropnych zmian na skórze.

Zaskórniki – powstawanie

Zaskórniki pojawiają się przede wszystkim w wyniku niewłaściwej pielęgnacji. Tworzeniu sprzyjają również inne czynniki, m.in.:

  • bakterie i grzyby,
  • zmiany hormonalne,
  • niewłaściwa dieta,
  • palenie papierosów,
  • picie alkoholu.

Prawidłowa higiena skóry jest bardzo ważna, aby zapobiegać powstawaniu zaskórników. Istotne jest prawidłowe i regularne oczyszczanie skóry. Dobrym pomysłem jest wykonywanie regularnego złuszczania naskórka, np. przy pomocy peelingów mechanicznych lub przy użyciu specjalnej szczoteczki do mycia twarzy i ciała. Palenie papierosów ma negatywny wpływ na cały organizm. Organizm radzi sobie z usuwaniem toksyn na wszelkie możliwe sposoby. Dotyczy to m.in. usuwania zanieczyszczeń przez skórę. Podobnie sytuacja wygląda z piciem alkoholu. Organizm oczyszcza się także przez skórę. Dodatkowo alkohol wykazuje właściwości odwadniające, co zaburza naturalne funkcje skóry i np. zdolność do prawidłowego naturalnego złuszczania się martwego naskórka. Nieodpowiednia dieta sprzyja powstawaniu wszelkich niedoskonałości skórnych, zaburza wydzielanie sebum i je wzmaga. Zmiany hormonalne sprzyjają zaburzeniu wydzielania łoju, co wpływa na nadmierne rozmnażanie się grzybów i bakterii na skórze. Powstawaniu zaskórników sprzyjają powszechne zanieczyszczenia.

Zaskórniki – skuteczne metody walki

Zaskórniki są formą niedoskonałości skórnych, z którymi stosunkowo łatwo wygrać. Najważniejsze jest odpowiednia higiena i regularne oczyszczanie skóry przy użyciu specjalnych żeli do mycia twarzy. Najlepiej z właściwościami delikatnie złuszczającymi. Warto pamiętać o regularnym złuszczaniu skóry, np. przy pomocy peelingu. Można odwiedzać kosmetyczkę, aby profesjonalnie oczyściła dokładnie skórę. Zmiana diety przywróci prawidłowe funkcjonowanie skóry. Ważne jest odpowiednie nawodnienie i picie minimum 2 litrów wody dziennie, jedzenie dużej ilości warzyw i unikanie fast foodów, tłustych potraw, alkoholu i palenia papierosów.