pielegnacja pedzli

Jak myć pędzle do makijażu krok po kroku

Pędzle do makijażu bardzo ułatwiają nam codzienne wykonywanie make-upu. Należy jednak pamiętać, że wszystkie akcesoria kosmetyczne, a zwłaszcza te, z którymi nasza skóra ma bezpośredni kontakt, należy regularnie czyścić. Używanie brudnych narzędzi w najlepszym wypadku może skończyć się dla nas nieestetycznymi wypryskami i zatkanymi porami, a w gorszym infekcjami bakteryjnymi. Z tego powodu, aby dbać o twarz i swoje akcesoria trzeba je regularnie czyścić. Jak myć pędzle do makijażu? Podpowiadamy.

Czym najlepiej czyścić pędzle do makijażu?

Pędzle do makijażu można myć przy pomocy kilku środków. Wśród najczęściej używanych wymienia się delikatne szampony przeznaczone dla dzieci, olejki do demakijażu, a nawet zwykłą oliwę z oliwek. Wizażystki polecają olejek kokosowy lub inny zmieszać w proporcji 1:1 z mydłem i taką miksturą umyć akcesoria. W drogeriach znajdziemy również specjalne produkty dedykowane myciu i dezynfekcji pędzli, takie jak spraye i specjalne mydełka.

Co ile czyścić pędzle do makijażu?

Pędzle do makijażu warto czyścić po każdym użyciu takiego akcesorium. Należy pamiętać, że brudny pędzel stanowi idealne siedlisko dla bakterii, które wywołują stany zapalne skóry. Dodatkowo nawet jeżeli niektórych pędzli nie używamy codziennie, ale trzymamy je w miejscu, w którym może osadzić się na nich kurz, również co pewien czas należy je odświeżać. Najlepiej umyć je dzień przed ich planowanym użyciem.

Jak myć i suszyć pędzle do makijażu?

Osoby, które myją pędzle do makijażu specjalnym płynem, powinny spryskać nim włosie, a następnie spłukać pod bieżącą wodą lub zetrzeć pozostałości kosmetyku za pomocą chusteczki higienicznej. Jest to dobra metoda, kiedy potrzebujemy szybko zdezynfekować pędzel.

Jeżeli decydujemy się na mycie pędzli mydłem, szamponem lub olejkiem, wówczas najpierw należy zanurzyć w strumieniu bieżącej wody akcesorium, a następnie delikatnie potrzeć środkiem myjącym włosie. Po spłukaniu go pod kranem zabieg taki można powtórzyć jeszcze kilka razy, póki pędzel nie będzie idealnie czysty.

Gadżetem, który jest przydatny podczas takiego zabiegu jest brushegg, czyli silikonowe jajeczko, na które nanosi się środek do mycia pędzli. Dzięki temu, że ma ono specjalne wypustki, pozwala łatwiej pozbyć się resztek kosmetyków z włosia.

Jak w domowy sposób wyczyścić pędzle do makijażu?

Jeżeli nie mamy żadnych profesjonalnych środków do czyszczenia pędzli, ani specjalnych akcesoriów, w domowy sposób pędzle do makijażu możemy wyczyścić oliwką, delikatnym szamponem lub zwykłym mydłem. Należy jednak pamiętać, że pędzel ma delikatne włosie, a niektóre mydła mogą sprawić, że jego szczecina stanie się mniej miękka niż była oryginalnie.

Czy myć pędzle do makijażu przed pierwszym użyciem?

Nowe pędzle zawsze należy umyć przed pierwszym użyciem, ponieważ mogą na nich znajdować się różnego rodzaju zanieczyszczenia, które powstały jeszcze w fabryce, podczas magazynowania, czy transportu. Pocieranie takim brudnym pędzlem twarzy może doprowadzić do powstawania niedoskonałości i stanów zapalnych, dlatego nowe akcesoria przed pierwszym użyciem również należy umyć.