Motywacja w pracy

Jak efektywnie zmotywować się do pracy?

W dzisiejszych czasach zdecydowana większość ludzi mieszkających w obrębie kultury zachodniej boryka się z ogromnym problemem nadmiaru pracy, której muszą sprostać. Oczywiście trudno mówić o tym, by ludzie żyjący w zamierzchłych czasach pracowali mniej niż dzisiaj, ale należy wziąć pod uwagę czynnik, że nie mieli tak wielu sposobów na skuteczne zdekoncentrowanie się.

Jak zmotywować się do pracy?

Obecnie niemal wszyscy dysponujemy dostępem do szybkiego internetu, za pośrednictwem którego możemy uzyskać dostęp do wszelkich treści, którymi jesteśmy zainteresowani, a także bezproblemowy i natychmiastowy kontakt z każdą osobą na świecie. Pracę skutecznie utrudniać może nam również jedna z chorób cywilizacyjnych, która zbiera wśród ludzi naprawdę przykre żniwo – mowa tutaj oczywiście o depresji. Okazuje się zatem, że jeśli nie wyrobimy w sobie odpowiedniej dyscypliny od razu, możemy z łatwością wpaść w wir zwlekania w nieskończoność z zabraniem się za obowiązki, a także traktowania pracy jak najgorszej tortury, którą najlepiej jest przetrwać i o niej zapomnieć, a takie podejście potrafi być naprawdę obciążające dla psychiki. Jak więc zadbać o odpowiednią motywację do pracy, kiedy w naszym życiu pojawi się kryzys, a prokrastynacja będzie aktywnie starać się odwieść nas od poświęcenia kilku godzin na rzetelne wypełnienie obowiązków?

Szeroko pojęta prokrastynacja jest bardzo złożonym zagadnieniem, które wydaje się bardzo prozaiczne, a jednak niejednej osobie może bardzo efektywnie zrujnować karierę. Prokrastynacja polega na odkładaniu obowiązków w nieskończoność – myślimy o odłożeniu pracy na kwadrans lub trzydzieści minut, by na przykład coś zjeść lub obejrzeć, a kończy się na tym, że do samej myśli o pracy wracamy kilka godzin później lub wręcz następnego dnia. Osoby pracujące na etat również borykają się z tym problemem, nawet jeśli w teorii ich praca może przy odrobinie szczęścia polegać na spędzeniu ośmiu godzin w biurze – nie chodzi nawet o nieefektywność, lecz o to, jak łatwo jest popaść w marazm, kiedy praca nie sprawia nam w ogóle satysfakcji i najchętniej uciekalibyśmy od niej jak najdalej. Najtrudniej mają oczywiście osoby zajmujące się pracą kreatywną, dla których to, czy będą danego dnia pracować, czy nie, ma o wiele większe znaczenie i owocuje momentami bardzo nieprzyjemną presją.

Motywacja w dzisiejszych czasach kojarzy się różnie. Całej masie osób na myśl o niej przychodzą występy różnego rodzaju coachów, których renoma jest w najlepszym razie niejednoznaczna. Wiele osób nie akceptuje też prostych, nieempatycznych rad, uznając że problem jest złożony i zwykłe “wstawaj i walcz” nie spełni zupełnie swojego zadania. Motywacja stricte nie jest zła, jeśli potrafimy się za nią zabrać w sposób wyrozumiały dla naszego kryzysu lub chwilowej słabości. Kluczem do sukcesu jest wytłumaczenie sobie, że praca nie jest torturą, lecz czymś, co pozwoli nam się rozwijać i zarabiać pieniądze. Bardzo dobrze jest również pamiętać o tym, że jeśli coś jest dla nas nieuniknione, to warto jest w tym szukać przede wszystkim pozytywnych stron, nie skupiając się na ilości czasu i sił, które będziemy zmuszeni poświęcić.