amerykanska autorka kryminalna

Czy wiesz, kim z zawodu jest jedna z najpoczytniejszych amerykańskich autorek kryminałów?

Poznaj sylwetkę jednej z najpopularniejszych amerykańskich autorek powieści kryminalnych – Tess Gerritsen. Jaką powieścią zadebiutowała?Jaki zawód wykonywała zanim na dobre zdecydowała się poświęcić karierze literackiej? Między innymi na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Początki kariery pisarskiej

Ta poczytna amerykańska pisarka pojawiła się w świecie literatury właściwie całkiem przypadkowo. Po ukończeniu Uniwersytetu Stanforda Tess Gerritsen rozpoczęła bowiem studia na University of California School of Medicine, a pisać zaczęła podczas urlopu macierzyńskiego, kiedy już na dobre praktykowała w zawodzie medyka. Jej pierwsza powieść „Telefon po północy” została opublikowana w 1987 roku. Debiut literacki Tess to romans kryminalny w którym czytelnik towarzyszy głównej bohaterce próbującej rozwikłać zagadkę tajemniczej śmierci męża. Po swoim debiucie Tess napisała jeszcze kilka romansów z wątkami kryminalnymi w tle, jednak prawdziwym przełomem w jej karierze literackiej okazały się być powieści z gatunku określanego mianem thrillerów medycznych. To właśnie one przyniosły jej sławę również poza ojczyzną.

Literatura i medycyna – przepis na sukces

Pierwszą książką z serii wspomnianych thrillerów medycznych był wydany w 1996 roku w Stanach Zjednoczonych „Harvest”. Powieść zadebiutowała w tym samym roku na trzynastym miejscu listy bestsellerów magazynu New York Times. Polski przekład książki ukazał się rok później pod tytułem „Żniwo”. Sukces tej powieści był na tyle duży, że Tess zdecydowała się już ostatecznie na porzucenie kariery lekarskiej i postanowiła skupić się wyłącznie na pisaniu. W następnych latach ukazywały się kolejne książki z tego gatunku: „Life Support”, „Bloodstream” oraz „Gravity” – one również okazały się być sporymi bestsellerami. Z kolei wraz z początkiem XXI wieku spod pióra Tess Gerritsen zaczęły wychodzić kolejne tomy z cyklu o kobiecym duecie śledczym – Jane Rizzoli oraz Maura Isles. Pierwsza książka z tej serii „The Surgeon” („Chirurg”) miała swoją amerykańską premierę w 2001 roku, natomiast ostatnią do tej pory książkę ze wspomnianego cyklu – „I know a secret” („Sekret, którego nie zdradzę”) wydano w roku 2017. Książki Gerritsen dostępne są choćby w księgarni internetowej marfel.pl – https://matfel.pl/tra-pol-253870-Tess-Gerritsen.html. Na podstawie książkowych losów duetu Rizzoli i Isles został nakręcony serial pt. „Partnerki”.

Uwielbiana przez czytelników, nagradzana przez krytyków

Książki Tess Gerritsen doczekały się uznania czytelników zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i poza ojczyzną pisarki, osiągając wysokie miejsca na listach bestsellerów. Jednak poza oddanym gronem czytelników talent Gerritsen został też doceniony przez krytyków. Za „Vanish” uhonorowano pisarkę nagrodą Nero Wolfe Award. Z kolei książce „Chirurg” przyznano Rita Award. Ciekawostką może być fakt, że ta poczytna pisarka próbuje też swoich sił w świecie filmu. W najnowszej produkcji – filmie dokumentalnym „Magnificent Beast” razem ze swoim synem Joshem próbują dotrzeć do korzeni tabu, które otacza mięso wieprzowe w judaizmie. Film został prezentowany był do tej pory na kilku znaczących festiwalach filmowych, w tym na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Edmonton w Kanadzie.